Hyvällä paikalla, keskustan ja Hietalahden kupeessa rauhallinen sisäpihalle aukeava city-koti neljännessä kerroksessa. Asunto on hyväkuntoinen ja siinä siistit lattiat ja seinät. Putkiremontissa pieni kylpyhuone uusittiin pari vuotta sitten. Julkisivuremontti, jossa uusittiin myös ikkunat, on juuri valmistunut ja porrashuoneremontti uusine ovineen valmistunut, joten asumista haittaavia remontteja ei ole näköpiirissä.
Yhteydet ovat hyvät; lähes talon edessä on pysäkki buseille 17 ja 14, joilla pääsee Kamppiin ja Kallioon ja 100 metrin päässä raitiovaunut 1 ja 6 keskustaan, Kallion ja Töölön suuntaan. Viereisessä korttelissa on 23:een auki oleva Alepa. Alueella on runsaasti ravintoloita.
Mahdollisuudesta pitää lemmikkiä voidaan keskustella, jolloin niistä kirjataan vastuulauseke vuokrasopimukseen.
Tupakointi on ehdottomasti kielletty.
Merkintä luottotiedoissa ei ole ehdoton vuokraamisen este, mutta silloin olisi oltava henkilötakaus vuokran maksusta. Tästä voidaan neuvotella.
Taloyhtiö on mukava ja rauhallinen, taloyhtiössä on sauna ja pesutupa, mutta asunnossa on myös oma pesukone.
Pesutuvassa on pesukone ja kuivausrumpu, erillistä kuivaustilaa ei ole. Pesukone toimii puhelinrahastuksella. Sauna on viihtyisä ja rakennettu pari vuotta sitten putkiremontin yhteydessä.
Taloyhtiön nettisivut https://sites.google.com/site/munkkisaarenkatu/